F-Rallisarja

Uutiset

Rutkasti kilpailijoita Kangasniemelle!


02.02.2016

F-rallisarjan toinen osakilpailu ajetaan ensi lauantaina Kangasniemellä, Etelä-Savossa. Vireä ja nuorekas Autoliitto Kangasniemi järjestää seuransa juhlavuoden kunniaksi talven keskimmäisen osakilpailun XVII Kangasniemi Ralli/ Seuran 50-v juhlakilpailun. Kilpailukeskuksena toimii Kangasniemen kunnantalo (Otto Mannisen tie 2, 51200 KANGASNIEMI).

 

F-rallisarjaan ilmoittautui tänä vuonna 137 kilpailijaa. Määrä ei ole niin suuri kuin mihin viime vuosina on totuttu. Siihen on yhtenä syynä myös se, että osakilpailuun osallistuessa ei vaadi sarjaan osallistumista.  F-rallisarja on siis edelleen Suomen suosituin rallisarja. Kangasniemi ralliin on ilmoittautunut peräti 168 autokuntaa, joista F-rallisarjan pisteistä taistelee 112 kilpailijaa.

 

Kangasniemi -ralli la 6.2.2016

Kangasniemi-ralli on aina nauttinut kilpailijoiden suurta arvostusta. Autoliitto Kangasniemi on vireä ja nuorekas seura, missä riittää tekijöitä joka ikäluokasta. Myös vastuuta on jaettu nuoremmille jäsenille. Kilpailupaikalle tultaessa niin kilpailijat kuin yleisökin toivotetaan ystävällisesti tervetulleiksi.

 

Kilpailukeskuksena toimii siis

Kangasniemen kunnantalo (Otto Mannisen tie 2, 51200 KANGASNIEMI). Kilpailijat ilmoittautuvat Mimet Oy:n tiloissa (Hallitie 13, 51200 KANGASNIEMI) alkaen klo 8.15. Katsastus on muutaman sadan metrin päässä Tulla Ky:n tiloissa (Sepäntie 10, 51200 KANGASNIEMI) klo 9 lähtien.

 

Kilpailijat lähtevät reitille Kangasniemen keskustasta (Keskustie) klo 11.01 avauskisan voittajan Riihimäen UA:n Petteri Salmisen (Toyota Starlet) johdolla. Kilpailijat tulevat huoltotauolle klo 14 jälkeen Tehomet Areenalle (Teollisuustie 14, 51200 KANGASNIEMI). Maaliin Kangasniemen kunnantalolle (Otto Mannisen tie 2, 51200 KANGASNIEMI) ensimmäistä kilpailijaa odotetaan klo 17 tietämissä.

 

Kangasniemi -rallissa ajetaan kaikkiaan kuusi (6) erikoiskoetta yhteispituudeltaan noin 65 kilometriä. Rallipakettien myynti alkaa kilpailupäivänä lauantaina 6.2. klo 8.00 seuraavissa paikoissa:

Kangasniemen kunnantalo (Otto Mannisen tie 2, 51200 KANGASNIEMI),

Shell (Pieksämäentie 2, 51200 KANGASNIEMI)
Teboil (Kiviniementie 2, 51200 KANGASNIEMI)

Paketin hinta on 15€ sisältäen reittikartan, katsojaoppaan, rallitarran ja yhden rannekkeen, joka oikeuttaa vapaaseen pääsyyn kaikille erikoiskokeille. Erikoiskoekohtaiset liput 8€.

 

Tervetuloa!

Lisätietoja

XVII Kangasniemi ralli/ Seuran 50-v juhlakilpailu
http://www.al-kangasniemi.com/ralli/etusivu.html ja
facebook: https://www.facebook.com/kangasniemiralli/?fref=ts

 

tiedotus
Jorma Mikkola, 0500 490 812, jorma.mikkola@hanaa.fi

 

Kuva:

Viime kaudella paikkansa F-rallisarjan kärkeen vakiinnuttanut Riihimäen UA:n Petteri Salminen otti avauskisassa Kouvolassa uransa ensimmäisen yleisen luokan voiton. (Asko Saarinen). 


Takaisin uutisiin