Uudistunut F-Rallisarja 201831.10.2017 ![]() F-Rallisarjan vuoden 2018 sarjasäännöt ovat julkaistu tänään ja ilmoittautuminen alkanut.
Viisi osakilpailua Kun kuluvana vuonna ajettiin kuusi (6) osakilpailua, on tarjolla tulevalla kaudella viisi (5) osakilpailua. Kaksi (2) talvella ja kolme (3) sorakaudella.
Osakilpailut 20.1. Koillis-Savo Ralli, Kaavi 3.3. JMK Ralli, Jämsä 26.5. Kaasujalka Ralli, Raisio 18.8. Keski-Karjala Ralli, Kitee 6.10. XLII Rantaralli, Naantali
Yhdeksän luokkaa Kuluvalla ajettiin neljä eri kategoriassa; yleinen, seniorit, A- sekä B-juniorit. Vuonna 2018 on tarjolla edelleen neljä kategoriaa; Yleinen, seniorit, juniorit sekä nuottiluokat.
Luokat Lk 1 F-Klassikko, Yleinen, enintään 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 2 F-Klassikko, Yleinen, yli 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 3 F-Klassikko, Seniorit, enintään 2200 cc (F, FinR, FIA R2, FIA R3, A, N tai historic) Lk 4 F-Klassikko, Seniorit, yli 2200 cc (F, FinR, FIA R2, FIA R3, A, N tai historic) Lk 5 F-Klassikko, Juniorit, enintään 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 6 F-Klassikko, Juniorit, yli 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 7 F2WD Nuotti, Yleinen ja Juniorit, enintään 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 8 F2WD Nuotti, Yleinen ja Juniorit, yli 2200 cc (F, FinR, A tai N) Lk 9 F4WD Nuotti, Yleinen ja Juniorit, kuutiotilavuus vapaa (R-Lite, FIN-R 4WD sis. WRC 02)
Sarjan sisäiset Cupit Sarjan sisällä Original-Cup (8-venttiilliset kaasutinmoottoriset), Tulokas-Cup (enint. viisi kilpailua ennen kautta ajaneet) sekä tarvittaessa*) Nestori-Cup (v. 1955 tai sitä ennen syntyneet). *) jos sarjaan ilmoittautuu vähintään 10 kilpailijaa.
Nuottiluokat F-Rallisarjaan tulee nyt myös nuottiluokat, joilla on myös Cup-arvo.
Pistelasku Pisteitä jaetaan yleiskilpailun 15 parhaalle ja luokassa kymmenelle (10) parhaalle.
Palkinnot Sarjamaksusta menee 200€ palkintorahastoon, josta F-klassikossa saa viisi parasta palkinnon ja nuottisarjassa kolme parasta.
Ilmoittautuminen Ilmoittautuminen alkaa heti AKK KITI-järjestelmässä. Pisteitä jaetaan vain ennakkoilmoittautuneille. Pisteitä ei jaeta jälkikäteen. Jos haluaa esimerkiksi avauskisasta pisteitä, tulee ilmoittautua sarjaan ennen avauskisan ilmoittautumisen päättymistä.
Näkyvyys Sarjan osakilpailujen televisioinnin toteuttaa myös kaudella 2018 BV-Team Oy ja kisakoosteet lähetetään C-More MAX-kanavalla. Lisäksi lähetykset nähtävissä Moottoriurheilu.tv-portaalissa sekä YouTubessa aina TV-esityksen jälkeen. Nettisivut www.f-rallisarja.fi ja facebook
Säännöt tästä Takaisin uutisiin |